Göz yaşlarım ellerimin içine bıçak gibi düşüyor, birkaç tanesi üzerime damladı. Allah kahretsin! Kan içindeyim. Her şeyin başladığı yerde, hiçbir şey yokken ortada bu kadar hiç değildim, şimdi geldiğim bu noktada, onca süreç, onca yorgunluğa direnme, onca fedakarlık sonrası aynı yerde bir hiçim.

Kendimi ne şekilde tarif etmeliyim, hangi kitaptan…


Birkaç gün önce yayımladığım yapay zeka destekli içerik oluşturucu Writesonic ve bazı uygulamalar ile oluşturduğum içerik sitesi hakkında bilgiler vermiştim. O yazıma aşağıdaki linkten gidebilirsiniz:

Bu yazımda ise Writesonic için bir kullanım rehberi yayımlamak ve bu tür içerikler oluşturmak isteyen üreticilere yardımcı olmak istiyorum.

Writesonic içerisinde 24 adet dil desteği…


Aslında her şey Twitter’da Onur Ozcan’ı takip ederek başladı. Kendisinin birçok farklı alanda çalıştığını gördüğümde bu yeteneğinden etkilendim ve eski Twitlerini kurcalamaya başladım. Orada paylaştığı https://www.colorpsychology.org/ sitesini incelediğimde bu siteye benzer bir şey yapmak istedim.

Aklımda birkaç fikir vardı fakat oturup içerik yazacak kadar vaktim yoktu ve içerik yazdıracak kadar…


Herhangi bir konudan bu kadar çok zarar aldığımı hatırlamıyorum.

Photo by Ving N on Unsplash

Yan gelirler, ek gelirler, pasif gelirler… Neredeyse herkesin sürekli aklında olan ve sürekli olarak hissesinden temettüsüne, coinden dropshoppinge kadar birçok farklı yolu bulunan internette bilmem kaç bin sitenin yayımladığı bu müthiş bataklık.

Bu bataklık içerisine sıklıkla düşüyorum. Kendi ana işim haricinde…


oldum olası nefret getiriyor bana gece. oldum olası hayalleriyle geliyor ay ve oldum olası nefessiz kalıyorum senin mutsuz uyuduğun gecede. var oluş değil var olmuşluğun sancısı üzerimde, zihnimde tepinen şeytanları engelleyebilecek tek ellerin var, benim sürekli üzdüğüm ellerin. o ellerin ki benim sürekli üzdüğüm bileklerinin hemen ilerisindeler, sen sokağından dönünce…


Derin bir sessizlik içerisinde, ellerimin, içimdeki en ihtişamlı duyguyu yazmasını bekliyorum. Işıltıyı, ışığı, o güzel parıltıyı. Hiç olmazsa yeni öğrendiğim birkaç kelimenin aklımda öylece dolaşıp kaybolmasını değil, ellerime o muhteşem ışık huzmesini anlatacak gücü bırakmasını istiyorum.

Son zamanlarda yaşadığım onca şeyi anlatmam gerekiyor, içerisinde bulunduğum değişiklerde dengeyi bulamıyor, çok sık…


“Yoksulum, mutluluğum seninle olmaktı.” Varlığımı adadığım sana uzak kaldım, yoksulum. Mutsuzluğumun böyle derin bir anlama sahip olmasının yanı sıra, yüce olan ruhundan uzakta kaldım, yoksulum. Sesinin, engizisyon mahkemelerinde beni kurtardığına şahidim, cıvata gıcırtılarından ve cıvanın asla çıkmayan kırmızlığından bıktım usandım. Yoksulum ve bunun sebebi benim, şimdi cıva zehirlesin beni, cıvatalar…


Gözlerinin yağmuru iniyor tüm şehre,

Kir, pas toplanıyor, insan kusuyor toprak

Işık dolu nefesin, ayırıyor seni var olan her şeyden

Tırnaklarına asılı kalmış gökyüzü

Yeniden bitiyor lale gibi.

Aşk kalbimin sana bağırmasıdır,

Var olan ıslak veya kuru

Her şeyin yanmasıdır karşında.

Yüzün güneşin sessizliği kadar beyaz,

Gölgende uyanmak isterdim,

Telaşımı…


Uzaklardan duyduğum rahatlatıcı bir müziğe benzeyen hatta çok daha fazlası bir tınısı var sesinin, sanki her biri dünyaca tanınan, sıkıcı, gardiyan kılıklı, ahbabsız yüzlerce sanatçı en güzel senfoniyi oluşturmanın telaşındalar, hınçla çalışıyorlar, terliyorlar, yıllarını veriyorlar oysa sen günaydın diyorsun sadece ve yetiyor inan ki.

Seni sevmek, sana aşık olmak beni…


Cumartesiyi bir zamanlar uğursuz bellemiştim

Nedenim de yoktu, yanılmayasın

Öyle özenti öyle saçma tapınmalar edinirdim

Gökyüzü sen diye bağırmadan önce

Yazmaktan duyduğum mutluluğu yeteneğim sanırdım

Geceleri ellerine alıp beni morartan düşüncelerle uyuyamadığım için

Aklım hep moruk ay dedede, onlarda, bunlarda olurdu

Gökyüzü sen diye bağırmadan önce

Kendimi yetenekli, bahşedilmiş, üstün…

Mustafa Yılmaz

Kendi düşüncelerimi, yazılarımı, şiirlerimi ve deneyimlerimi paylaşıyorum.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store